Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Procedura prowadzenia konsultacji

Procedura prowadzenia konsultacji

Procedura prowadzenia konsultacji
w Szkole Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi
im. ks. Jana Twardowskiego w Szczecinie
w okresie pandemii COVID-19

 

 

Podstawa prawna:

  1. 8a ust 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Z 2019 r. poz. 59 oraz z 2020 . poz. 322, 374 i 567)

2.   Rekomendacje dotyczące organizacji konsultacji dla uczniów zajęć rewalidacyjnych z dnia 15 maja 2020r.

I. Cel procedury

  1. Procedura ustala zasady prowadzenia konsultacji w okresie pandemii COVID-19 tak, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.
  2. Niniejsza procedura jest wytyczną do postępowania, jednak wszelkie działania są kwestią zdrowego rozsądku, rozmów i współpracy z rodzicami/ opiekunami prawnymi. 

II.Przedmiot procedury

Przedmiotem procedur jest:

  1. Określenie zasad organizacji konsultacji w okresie pandemii COVID-19.
  2. Określenie zasad przebywania uczniów w szkole na czas konsultacji.
  3. Określenie zasad higieny na terenie szkoły.
  4. Określenie zasad postępowania w przypadku wystąpienia objawów chorobowych u uczniów lub pracowników placówki.

 

III. Zakres procedury

Zakres stosowania dotyczy wszystkich pracowników placówki, uczniów klas IV-VIII, a także ich rodziców/opiekunów prawnych. 

 

 IV. Zasady organizacji konsultacji w okresie pandemii COVID-19

  1. Od 25 maja br. będą możliwe konsultacje dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej.
  2. Od 1 czerwca br. będą możliwe konsultacje dla wszystkich uczniów klas IV-VIII.
  3. Udział w konsultacjach jest dobrowolny.
  4. Na stronie szkoły jest zamieszczony harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych, tak aby mogli się z nim zapoznać nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice/opiekunowie.
  5. Nauczyciel zbiera informacje od uczniów o tym, ilu z nich będzie korzystało z konsultacji.
  6. Uczeń musi się umówić na konsultacje z nauczycielem wysyłając do niego maila.
  7. Nauczyciel sprawdza dostępność terminu, wpisuje na swoją listę i informuje ucznia o możliwości uczestnictwa w konsultacjach.
  8. Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej. Uczeń nie może się umówić, jeśli jest chory lub w jego domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  9. Jeżeli uczeń umówił się na konsultacje, a nie może przyjść, musi zgłosić ten fakt odpowiednio wcześniej – nauczyciel będzie mógł zaprosić w zastępstwie innego ucznia.
  10. Uczeń musi zabrać do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będzie mógł ich pożyczać od innych uczniów.
  11. Uczniowie mogą przebywać  w szkole, w tym w salach, bibliotece szkolnej i szatni, uwzględniając zasady: 4 m2 na osobę, 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami i 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas konsultacji (1 uczeń – 1 stolik).
  12. W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2.
  13. W szkole odbywają się wyłącznie konsultacje dla uczniów. Nauczanie zdalne funkcjonuje bez zmian.
  14. Nowy grafik konsultacji obowiązuje od 25 maja br., poprzedni grafik konsultacji przestaje obowiązywać z dniem 22 maja br.
  15. Kontakt rodziców z wychowawcami i nauczycielami odbywa się w formie telefonicznej lub e-mail.
  16. Nauczyciel sporządza każdego dnia imienną listę uczniów przebywających na konsultacjach.

 V. Przychodzenie i wychodzenie uczniów ze szkoły

  1. Uczniowie przychodzą zdrowi, bez żadnych objawów chorobowych np. katar, kaszel. Jeżeli w trakcie pobytu w szkole, dziecko kaszle, kicha lub skarży się na ból, to zostaje odizolowane, a rodzic odbiera je w ciągu 1 godziny. Następnego dnia uczeń może przyjść do szkoły wyłącznie po dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego, że  jest zdrowy lub objawy są efektem alergii.
  2. Do szkoły nie może przyjść uczeń, którego domownik przebywa na kwarantannie.  Jeżeli wystąpi taka sytuacja, w trakcie pobytu ucznia w szkole, rodzic informuje o tym fakcie placówkę.
  3. Uczniowie wchodzą wejściem głównym.
  4. Jeżeli kilkoro uczniów przyjdzie jednocześnie, czekają na wejście, zachowując przepisowe odległości (2 metry).
  5. Pracownik szkoły wpuszcza ucznia do szkoły drzwiami wejściowymi. Sprawdza przy wejściu temperaturę każdego ucznia. W przypadku wystąpienia temperatury równej lub wyższej niż 37 stopni, uczeń nie może wejść do szkoły i musi wrócić do domu.
  6. Po wejściu uczeń udaje się do szatni i zostawia tam kurtkę.
  7. Przed wejściem do sali uczeń myje ręce wodą z mydłem.
  8. Uczeń w drodze do i ze szkoły musi mieć osłonięte usta i nos oraz zachowuje dystans społeczny ( 2 metry).
  9. W placówce nie jest wymagane noszenie maseczki oraz rękawiczek.
  10. Rodzice/opiekunowie  nie wchodzą do budynku szkoły.
  11. Uczniowie nie przynoszą do budynku szkoły niepotrzebnych przedmiotów (zabawki, przybory plastyczne).

VI. Zasady higieny na terenie szkoły

 

  1. Dyrektor szkoły zapewni środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania szkoły.
  2. Pracownicy zostaną poinformowani o zasadach higieny i organizacji pracy przez dyrektora szkoły.
  3. Przed wejściem do budynku znajduje się płyn dezynfekujący do rąk oraz informacja
    o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby, wchodzące do budynku.
  4. Każdy wchodzący do szkoły obowiązkowo dezynfekuje ręce, a jeżeli ma przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast myje ręce.
  5. Przed wejściem do szkoły pracownikom i uczniom jest mierzona temperatura ciała.
  6. W szkole zostaną zapewnione sprzęt i środki oraz będą monitorowane prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości sal do konsultacji, pomieszczeń sanitarnych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, klawiatur, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach.
  7. Sale szkolne będą wietrzone przed przyjściem uczniów oraz w miarę możliwości w trakcie ich pobytu w szkole (nie rzadziej niż raz na godzinę).
  8. W widocznym miejscu będą plakaty z instrukcją prawidłowego mycia rąk. Nauczyciele zwrócą szczególną uwagę na przestrzeganie tej instrukcji przez uczniów. Mycie rąk odbywa się przed każdym wejściem do sali, nie rzadziej jednak niż co 2 godziny.
  9. Uczniom będzie się przypominać o podstawowych zasadach higieny takich jak: brak przytulania na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust przy kichaniu czy kasłaniu.
  10. Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona będzie monitorować prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości sanitariatów, szatni, korytarzy, dezynfekowania powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł). Zapewnienie bieżącej dezynfekcji toalet.
  11. Na terenie budynku szkoły nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa oraz noszenia rękawiczek przez uczniów oraz pracowników. Jednak środki ochrony osobistej są zapewnione (jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, fartuchy z długim rękawem). Będą używane w przypadku kontaktu z osobami z zewnątrz oraz podczas wykonywania czynności higienicznych w trakcie opieki nad dziećmi.
  12. Ograniczy się do minimum przebywanie w budynku szkoły osób trzecich, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osoby zdrowe, zakryte nos i usta, dezynfekcja rąk).
  13. Pracownicy opiekujący się uczniami zachowają dystans społeczny wynoszący 2 metry.
  14. Po każdym użyciu przez ucznia sprzętów szkolnych są one myte i dezynfekowane.
  15. Zapewni się w każdej sali szkolnej i toalecie bieżący dostęp do wody i mydła. Każdą salę zaopatrzy się w płyn do dezynfekcji.
  16. Termometr jest dezynfekowany po każdym użyciu.
  17. Obowiązuje zakaz organizowania wyjść poza teren szkoły.

 

VII. Działania w przypadku wystąpienia objawów chorobowych u uczniów i pracowników szkoły

 

  1. Przekazanie pracownikom informacji, że do pracy mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
  2. Poinformowanie pracowników, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, nie powinni przychodzić do pracy. Pozostają w domu i kontaktują się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną lub  oddziałem zakaźnym. W razie pogorszenia się stanu zdrowia, dzwonią pod numer 999 lub 112 i informują, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  3. Jeżeli wystąpią u pracownika będącego na stanowisku pracy, niepokojące objawy, sugerujące zakażenie koronawirusem, niezwłocznie zostaje on odsunięty od pracy. Zostaje wstrzymane przyjmowanie kolejnych uczniów. Zawiadamia się stację sanitarno- epidemiologiczną i stosuje się do wydawanych instrukcji i poleceń. Taki pracownik zostaje skierowany do wydzielonego miejsca (izolatorium) oraz zabezpieczony w maseczkę jednorazową oraz rękawiczki.
  4. W przypadku zaobserwowania u ucznia niepokojących objawów, sugerujących zakażenie koronawirusem, dziecko zostaje natychmiast odizolowane w wyznaczonym do tego pomieszczeniu. Dziecku towarzyszy opiekun zabezpieczony w środki ochrony osobistej (jednorazowe maska, rękawiczki, fartuch).  Zostają zawiadomieni rodzice dziecka oraz stacja sanitarno -epidemiologiczn Zastosowane zostają instrukcje i polecenia wydane przez stację.
  5. Dyrektor zapewnia zastępstwo za nauczyciela odseparowanego w izolatorium.
  6. Obszar, w którym poruszała się i przebywała osoba z objawami chorobowymi, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji.
  7. Ustala się listę osób, które były obecne w tym samym czasie w pomieszczeniach, w których przebywała osoba z objawami chorobowymi.
  8. W przypadku wystąpienia powyższych okoliczności organizuje się natychmiastowy odbiór pozostałych dzieci przez rodziców/opiekunów, a następnie wdraża gruntowną dezynfekcję wszystkich powierzchni.

VIII. Postanowienia końcowe

  1. Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada dyrektor szkoły.
  2. Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy szkoły, rodzice oraz opiekunowie dzieci.
  3. Za zapoznanie pracowników i rodziców/opiekunów prawnych wychowanków z niniejszą procedurą odpowiada dyrektor szkoły.
Data dodania: 2020-05-21 21:35:29
Data edycji: 2020-05-21 21:38:50
Ilość wyświetleń: 585

Konkursy

Orzeł Ortograficzny, SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „ Spotkanie z poezją”
Więcej informacji

Integracja

Zajęcia adaptacyjne
Więcej informacji

Kalendarz

Komunikaty

Fluoryzacja, udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej