Doradztwo zawodowe

Lista szkół średnich, do których mogą aplikować uczniowie klas ósmych mogą Państwo znaleźć pod adresem  Nabór Informator (pcss.pl).

Rekrutacja do liceum — termin
Dokładny termin rekrutacji do liceów zostanie ogłoszony na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki na gov.pl. Kluczowe są natomiast terminy egzaminu ósmoklasisty, które CKE zdążyła już ogłosić.
Egzaminy ośmioklasistów 2024

14 maja 2024 r. (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka polskiego
15 maja 2024 r. (środa) o godzinie 9:00 – egzamin z matematyki
16 maja 2024 r. (czwartek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Terminy dodatkowe egzaminu ósmoklasisty:

 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka polskiego
 11 czerwca 2024 r. (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin z matematyki
 12 czerwca 2024 r. (środa) o godzinie 9:00 – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Kalkulator punktów do liceum
Za trzy egzaminy — z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego można dostać 100 punktów. Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Punkty za egzamin z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów).

Jak obliczyć punkty do liceum
Inaczej jest z ocenami, ponieważ do obliczeń bierzemy pod uwagę 4 przedmioty — język polski, matematykę oraz dwa przedmioty, które liczą się jako punktowane do wybranej przez ucznia klasy licealnej. Jak obliczyć punkty za oceny podczas rekrutacji do liceum:

 za ocenę celującą — 18 punktów
 za ocenę bardzo dobrą — 17 punktów
 za ocenę dobrą — 14 punktów
 za ocenę dostateczną — 8 punktów
 za ocenę dopuszczającą — 2 punkty
 za świadectwo z czerwonym paskiem — 7 dodatkowych punktów
 za wolontariat szkolny — 3 punkty

 za sukcesy w konkursach kuratoryjnych, konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowe — od 2 do 10 punktów (jednak nie więcej niż 18 w sumie).

W załączniku znajdują się informacje dotyczące terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów, do publicznych szkół podstawowych dla dorosłych, klas I publicznych szkół ponadpodstawowych, klas wstępnych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe i na semestr pierwszy klas I publicznych branżowych szkół II stopnia i publicznych szkół policealnych na rok szkolny 2023/2024 w województwie zachodniopomorskim.

Data dodania: 2021-10-07 07:26:00
Data edycji: 2023-12-29 09:52:24