Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Ze względu na konieczność pozostawania w domu podyktowaną zagrożeniem epidemicznym  dzieci muszą pracować samodzielnie w domu w oparciu o pomoc nauczycieli i rodziców.

Jak zorganizować pracę dziecka w domu?

Przedstawiamy  kilka  wskazówek

Drogi rodzicu i uczniu!

Pamiętajmy, że to nie jest czas wolny! Zawieszenie nauki nie jest czasem wakacji! Szkoła przechodzi na nauczanie z wykorzystaniem metod informatycznych, nauczyciele są dostępni przez e-dziennik. Praca jest zadawana i jej wykonanie będzie sprawdzane i oceniane.

Wskazówka 1

Starajmy się wyznaczyć stałą porę budzenia, na tyle wczesną aby rano zjeść śniadanie i przygotować się do lekcji.

Wskazówka 2

Zasada czystego biurka.

Na biurku, stole czy innej powierzchni, przeznaczonej do nauki, powinny być rzeczy potrzebne tylko i wyłącznie do nauki. Książka, zeszyt, ćwiczenia, przybory szkolne – jeśli potrzebny jest komputer na czas lekcji, wówczas może być włączony, po zakończeniu pracy wyłączamy go.

Wskazówka 3

Najtrudniej jest zacząć, ponieważ w domu otacza nas mnóstwo rzeczy które przyciągają uwagę. W miarę możliwości należy ograniczyć ilość zbędnych rzeczy wokół i wyznaczyć sobie stały czas na rozpoczęcie nauki. Taka dyscyplina  pozwoli na dobre wykorzystanie czasu i pozostawienie przestrzeni dla siebie po zakończonej pracy. Ramowy plan dnia na podstawie planu lekcji oraz lista zadań na dany dzień, tydzień ułatwi pracę.

Wskazówka 4

Wskazana jest praca w cyklu szkolnym: lekcja- przerwa – lekcja – przerwa np.: praca 30 minut –  przerwa (10 minut): poruszanie się, nawodnienie organizmu, skorzystanie z toalety, zjedzenie czegoś i ponownie realizowanie zadań. Podczas przerw nie należy włączać telewizora, komputera, telefonu.

W wyznaczaniu przerw może pomóc ustawianie stopera, jego dźwięk może ucieszyć tak samo, jak dzwonek na przerwę w szkole.

Wskazówka 5

Nagroda

To czas na przyjemności – czytanie, oglądanie filmów, seriali, rozmowy z rodziną na żywo i online ze znajomymi.

Drogi uczniu!

1. Podstawą bezpieczeństwa w Internecie jest hasło. Jest to podstawowe i najważniejsze zabezpieczenie. Zmieniaj je, nie podawaj wszędzie takiego samego.
  2. Uważaj w co „klikasz” – nie znasz nadawcy, coś wydaje Ci się podejrzane – nie wchodź.
  3. Uważaj, co publikujesz – opublikowane przez Ciebie dane w sieci roznoszą się bardzo szybko i nie masz na nie już żadnego wpływu.
  4. Bądź uprzejmy – nie hejtuj.
  5. Nie pisz z nieznajomymi, bądź uważny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie.
  6. Jeśli masz problem, którego nie potrafisz rozwiązać lub właściwie ocenić poproś o pomoc rodziców lub opiekunów. Pamiętaj, że możesz zwrócić się o pomoc do nauczyciela informatyki.

Agnieszka Budziszewska -psycholog

Życzymy Wszystkim Uczniom owocnej i bezpiecznej pracy a Rodzicom cierpliwości do wspierania dzieci w tym trudnym dla nas wszystkich okresie.

Data dodania: 2020-03-24 15:02:12
Data edycji: 2020-03-24 15:03:52