Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI I MŁODZIEŻ DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ

JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI I MŁODZIEŻ DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ

Nauka domowa bez dzwonków i planu lekcji to nie lada wyzwanie dla dzieci i ich rodziców. Jak zmotywować własne dziecko do pracy, kiedy realizacja zajęć szkolnych zaplanowana jest w formule zdalnego nauczania? Jak pokonać wiele z tym związanych trudności, choćby natury organizacyjnej? Takie pytania nasuwają się nie tylko wielu rodzicom, ale i nauczycielom. Dla wszystkich nowa sytuacja, w której obecnie się znaleźliśmy nie jest łatwa i komfortowa. Jednak „to nie czas ferii” i nauczanie będzie się odbywać, tylko w nieco zmienionej formule. Niemniej jednak bez wsparcia i pomocy rodziców niektórym dzieciom trudno będzie odnaleźć się w nowej rzeczywistości szkolnej. Nauczyciele mają również tego świadomość i w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, będą służyć szczególną pomocą.

Poniżej przekazujemy Państwu ważne wskazówki, jak wspierać swoje dziecko w domowej nauce.

 

DROGI RODZICU !!!!

 

  1. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o trudnej sytuacji, która dotyczy wszystkich. Uświadom mu, że za jakiś czas do szkoły wróci i im będzie miało mniej zaległości tym ten powrót bedzie łatwiejszy.
  2. Dostrzegaj i pokazuj korzyści z posiadanej wiedzy, wykorzystaj zdobytą wiedzę dziecka w praktyce.
  3. Zadbaj o systematyczność nauki swojego dziecka, ale rozłóż ten czas tak, aby mogło się uczyć i także odpoczywać.
  4. Pokaż, że jesteś dla niego wsparciem i w razie potrzeby oraz w miarę możliwości udzielisz niezbędnych wskazówek - zgodnie z zasadą „Pomagam, ale nie wyręczam”.
  5. Pochwal swoje dziecko za wytrwałość i systematyczność w pracy. Dostrzegaj jego najdrobniejsze sukcesy i włożony wysiłek.
  6. Kiedy zauważysz u swojego dziecka problemy związane z nauką, brakiem motywacji , staraj się stworzyć takie sytuacje, w których dziecko może być dumne ze swoich osiagnięć. Gdy jego wiara we własne siły zostanie odbudowana, wówczas dziecko łatwiej zmierzy się z problemem i będzie chętniej się uczyło.
  7. Z zainteresowaniem słuchaj, jak dziecko opowiada Ci o czym się nauczyło. Kiedy dziecko czuje Twoje zaangażowanie i zainteresowanie czymś czego doświadczyło będzie mieć lepszą motywację do zdobywania nowej wiedzy, a tym samym pokonywania trudności.
  8. Nie odbieraj satysfakcji z samodzielnie wykonanego zadania – Podczas wspólnej pracy nie wskazuj błędów palcem, tylko staraj sie naprowadzić na prawidłowe rozwiązanie, odpowiedź; zadawaj pytania, ale nie podawaj gotowych rozwiązań.
  9. Stwórz życzliwą i przyjazną atmosferę nauki i pracy w domu – unikaj napięcia, nie okazuj ciagłego niezadowolenia, zadbaj o dobre relacje z dzieckiem.
  10. Nie praw dziecku morałów, np. „Ja w twoim wieku....”, nie porównuj z kolegami, czy koleżankami, nie wyśmiewaj, nie obrażaj mówiąc, np. że jest leniwe, głupie, nie wprowadzaj rygorystycznych kar. Takie działania przyniosą odwrotny skutek do zamierzonego.
  11. Możesz wprowadzić tzw. metodę „kija i marchewki” i zmodyfikować ją do swoich potrzeb. Najlepiej, aby nagrodą był czas spędzony z rodzicami.
  12. Przytulaj najczęściej jak się da, zawsze pokazuj swoje wsparcie.

 

pedagog – Dorota Pogodzińska

Data dodania: 2020-03-24 14:54:33
Data edycji: 2020-03-24 14:58:12
Ilość wyświetleń: 263

Konkursy

Orzeł Ortograficzny, SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „ Spotkanie z poezją”
Więcej informacji

Integracja

Zajęcia adaptacyjne
Więcej informacji

Kalendarz

Komunikaty

Fluoryzacja, udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej