Higiena pracy uczniów i nauczycieli

Kształcenie na odległość w szkole. Higiena pracy uczniów i nauczycieli oraz zasady bezpieczeństwa w sieci.

W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.

1. Bezpieczeństwo uczniów i ich możliwości psychofizyczne.

W organizacji pracy uwzględnione zostaną wszystkie aspekty umożliwiające prawidłową realizację wyznaczonego celu, jaki,m jest realizacja podstawy programowej z zachowaniem bezpieczeństwa uczniów w sieci ich możliwości psychofizycznych, specyfiki pracy na odległość.

• Dyrektor ustali z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.:

- równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu,

- zróżnicowanie tych zajęć,

- możliwości psychofizyczne ucznia,

- formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

• Organizując uczniom kształcenie na odległość Dyrektor wraz z nauczycielami uwzględnieni w planie pracy zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.
  1.  Sposoby realizowania kształcenia na odległość
  • Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela. Rekomendowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowe jest zwłaszcza platforma edukacyjna epodreczniki.pl. Istotne są również zalecenia Centralnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W pracy nauczyciela wsparciem są także emitowane w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.
  • W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel poinformuje rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

Jak funkcjonuje bezpłatna platforma z materiałami edukacyjnymi?

• Platforma www.epodreczniki.pl to narzędzie informatyczne, na którym są umieszczone bezpłatne materiały edukacyjne. Wszystkie treści dostępne są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji ani dodatkowego oprogramowania. Dodatkowo na platformie udostępniony jest moduł do śledzenia postępów w nauce dla zalogowanych użytkowników, czyli wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy stworzą konto na platformie.
  • Dyrektor szkoły lub placówki, który zdecyduje się na korzystanie z platformy może utworzyć na niej konta dla uczniów i nauczycieli. Przepisy pozwalają na przetwarzanie danych uczniów i nauczycieli szkoły lub placówki w celu utworzenia kont. Aby usprawnić korzystanie z platformy dyrektor wykorzysta do tego celu System Informacji Oświatowej.
  • W sytuacji kiedy uczeń nie może korzystać z internetu niezbędne do nauki materiały zostaną dostarczone w uzgodnieniu z nauczycielami i rodzicami w innej formie.
  1.   Ocenianie pracy ucznia
  • Dyrektor szkoły w uzgodnieniu z nauczycielami, ustali w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce.

Podstawa prawna:

1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Źródło MEN

Wytyczne do bezpiecznego korzystania dzieci z komputera, telewizora, telefonu

Specjaliści dostarczają szczegółowych wytycznych odnośnie dopuszczalnej ilości czasu spędzonego przed telewizorem czy komputerem.

• Dzieci – poniżej 2 roku życia – powinny mieć minimalny kontakt z takim sprzętem lub nie mieć go wcale.
  • Dzieci od 2 do 5 roku życia powinny spędzać przed telewizorem lub komputerem nie więcej niż godzinę dziennie, najlepiej jeżeli są to programy i gry dostosowane do ich wieku.
  • Dla Dzieci w wieku 5–8 lat, wskazana jest godzina dziennie programów dla dzieci lub gier komputerowych.
  • Dziecko powyżej 8 roku życia może spędzać przed telewizorem czy komputerem maksymalnie 2 godziny.

Wykształcając odpowiednie nawyki związane z korzystaniem z technologii, należy zapewnić dziecku prawidłowy rozwój poprzez kreatywne spędzanie wolnego czasu.  Należy pamiętać, ze wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie prawidłowych postaw naszych dzieci cały dzień.

W obecnej sytuacji nauczania na odległość przy wykorzystaniu technologii informatycznych nauczyciele uwzględnią powyższe zalecenia dostarczając dzieciom zróżnicowanych form pracy na odległość z uwzględnieniem potrzeb indywidualnych ucznia.

Ważne strony:

Rodziców zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci w internecie odsyłamy do przygotowanych informacji na szkolnej stronie internetowej – Dziecko w sieci.

Opracowała:

Agnieszka Budziszewska -psycholog