Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się

Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się

To zajęcia mające na celu wychodzenie na przeciw potrzebom dzieci i młodzieży w zakresie zdobycia kompetencji składających się na samodzielne uczenie. Docierające do ucznia informacje wymagają umiejętności dokonywania ich selekcji, wyboru, przetwarzania oraz łączenia z już posiadanym doświadczeniem. Uczenie się ma miejsce przez cały czas, w każdym środowisku, w różnych interakcjach z podmiotami tego procesu. Ma to wpływ na postrzeganie jednostki jako osoby „uczącej się przez całe życie”, której celem jest nie tylko nowa wiedza, ale także weryfikacja jej z wcześniejszymi doświadczeniami, zastosowanie w różnych kontekstach . Początkowo edukacyjnych, następnie zawodowych.

Priorytetem w edukacji staje się więc kształtowanie i rozwijanie u uczniów umiejętności uczenia się, która zwiększy efektywność ich działań i zapewni sukces nie tylko na bieżącym etapie edukacji, ale również w przyszłości.

Celem zajęć rozwijających umiejętności uczenia się  jest tworzenie środowiska sprzyjającego samodzielnemu uczeniu się uczniów, w oparciu o wiedzę dotyczącą funkcjonowania mózgu, zdiagnozowane style poznawcze, profile inteligencji uczniów oraz dostosowane do nich indywidualne strategie działań edukacyjnych.

Po rozpoznaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz wiedzy i doświadczeń uczestników związanych z procesem uczenia się prowadzący zajęcia ustala umiejętności, postawy, które należy u nich rozwijać/kształtować.

Należą do nich:

  • świadomość swoich mocnych i słabych stron, zainteresowań,
  • preferowanych sposobów uczenia się, 
  • motywacja wewnętrzna,
  • samodzielność w planowaniu, organizowaniu, podejmowaniu działań zmierzających do zwiększenia skuteczności własnego uczenia się, 
  • gospodarowanie czasem,
  • odpowiedzialność za własny rozwój,
  • gotowość do badania, odkrywania nowej wiedzy i jej praktycznego zastosowania w różnych kontekstach, 
  • aktywność intelektualna, w tym procesy poznawcze: klasyfikowanie, analizowanie, uogólnianie, abstrahowanie, pamięć, uwaga,  analiza informacji i ich selekcja oraz wybór w zależności od celu,
  • rozwiązywanie problemów,
  • redagowanie notatek,
  • wykorzystywanie informacji zwrotnej do samooceny i ustalania dalszej drogi działania, 
  • gotowość do uczenia się na błędach, ponoszenia porażek, dostrzegania postępu.

W ramach zajęć uczniowie powinni poznać techniki i metody aktywizujące, sposoby ich zastosowania w praktyce oraz doświadczyć i przekonać się, które z nich są najskuteczniejsze w kontekście indywidualnych predyspozycji, stylu uczenia się, profilu inteligencji konkretnego ucznia.

Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się są przeznaczone dla dzieci i młodzieży, wykazującej: 

  • niewystarczający poziom kompetencji w zakresie uczenia się, w tym braki, trudności w zakresie np. planowania/organizacji pracy, doboru metod i technik uczenia się,
  • osiągającej wyniki w nauce, nieadekwatne do swoich możliwości i wkładanego wysiłku,
  • stwierdzone przez nauczyciela na podstawie obserwacji pedagogicznej podczas bieżącej pracy, mimo wdrożenia podczas codziennej edukacji dostosowań, uwzględniających indywidualne potrzeby rozwojowe oraz możliwości psychofizyczne ucznia. Wskazane jest poszerzenie zakresu form i metod pracy, sprzyjających rozwojowi umiejętności uczenia się.
Data dodania: 2020-03-22 08:57:28
Data edycji: 2020-03-22 08:58:36
Ilość wyświetleń: 13944

Konkursy

Konkursy przedmiotowe organizowane przez KO
Więcej informacji

Integracja

Zajęcia adaptacyjne
Więcej informacji

Kalendarz

Komunikaty

Fluoryzacja, udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej