Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się

To zajęcia mające na celu wychodzenie na przeciw potrzebom dzieci i młodzieży w zakresie zdobycia kompetencji składających się na samodzielne uczenie. Docierające do ucznia informacje wymagają umiejętności dokonywania ich selekcji, wyboru, przetwarzania oraz łączenia z już posiadanym doświadczeniem. Uczenie się ma miejsce przez cały czas, w każdym środowisku, w różnych interakcjach z podmiotami tego procesu. Ma to wpływ na postrzeganie jednostki jako osoby „uczącej się przez całe życie”, której celem jest nie tylko nowa wiedza, ale także weryfikacja jej z wcześniejszymi doświadczeniami, zastosowanie w różnych kontekstach . Początkowo edukacyjnych, następnie zawodowych.

Priorytetem w edukacji staje się więc kształtowanie i rozwijanie u uczniów umiejętności uczenia się, która zwiększy efektywność ich działań i zapewni sukces nie tylko na bieżącym etapie edukacji, ale również w przyszłości.

Celem zajęć rozwijających umiejętności uczenia się  jest tworzenie środowiska sprzyjającego samodzielnemu uczeniu się uczniów, w oparciu o wiedzę dotyczącą funkcjonowania mózgu, zdiagnozowane style poznawcze, profile inteligencji uczniów oraz dostosowane do nich indywidualne strategie działań edukacyjnych.

Po rozpoznaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz wiedzy i doświadczeń uczestników związanych z procesem uczenia się prowadzący zajęcia ustala umiejętności, postawy, które należy u nich rozwijać/kształtować.

Należą do nich:

• świadomość swoich mocnych i słabych stron, zainteresowań,
  • preferowanych sposobów uczenia się,
  • motywacja wewnętrzna,
  • samodzielność w planowaniu, organizowaniu, podejmowaniu działań zmierzających do zwiększenia skuteczności własnego uczenia się,
  • gospodarowanie czasem,
  • odpowiedzialność za własny rozwój,
  • gotowość do badania, odkrywania nowej wiedzy i jej praktycznego zastosowania w różnych kontekstach,
  • aktywność intelektualna, w tym procesy poznawcze: klasyfikowanie, analizowanie, uogólnianie, abstrahowanie, pamięć, uwaga,  analiza informacji i ich selekcja oraz wybór w zależności od celu,
  • rozwiązywanie problemów,
  • redagowanie notatek,
  • wykorzystywanie informacji zwrotnej do samooceny i ustalania dalszej drogi działania,
  • gotowość do uczenia się na błędach, ponoszenia porażek, dostrzegania postępu.

W ramach zajęć uczniowie powinni poznać techniki i metody aktywizujące, sposoby ich zastosowania w praktyce oraz doświadczyć i przekonać się, które z nich są najskuteczniejsze w kontekście indywidualnych predyspozycji, stylu uczenia się, profilu inteligencji konkretnego ucznia.

Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się są przeznaczone dla dzieci i młodzieży, wykazującej:

• niewystarczający poziom kompetencji w zakresie uczenia się, w tym braki, trudności w zakresie np. planowania/organizacji pracy, doboru metod i technik uczenia się,
  • osiągającej wyniki w nauce, nieadekwatne do swoich możliwości i wkładanego wysiłku,
  • stwierdzone przez nauczyciela na podstawie obserwacji pedagogicznej podczas bieżącej pracy, mimo wdrożenia podczas codziennej edukacji dostosowań, uwzględniających indywidualne potrzeby rozwojowe oraz możliwości psychofizyczne ucznia. Wskazane jest poszerzenie zakresu form i metod pracy, sprzyjających rozwojowi umiejętności uczenia się.
Data dodania: 2020-03-22 08:57:28
Data edycji: 2020-03-22 08:58:36