Światowy Dzień Zespołu Downa 21 marca

Jest to święto obchodzone co roku na całym świecie - 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Data obchodów nie jest przypadkowa- dzień 21 marca to pierwszy dzień wiosny i narodzin ludzi niezwykłych. Data wiąże się z istotą zaburzenia- trisomią 21chromosomu. Trzeci chromosom w dwudziestej trzeciej parze, stanowi genetyczną przyczynę Zespołu Downa.

Ten niezwykle ważny dzień ma na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego dnia są kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary.

Dlaczego właśnie skarpetki?

Są one symbolem niedopasowania społecznego, ale także genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na  zespół Downa. Kolorowe skarpetki zakładane w tym dniu są wyrazem tolerancji. Mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z tym zespołem codziennie zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa. Pokazują też to, że mimo różnic osoby z zespołem Downa są radosne i pełne życia.

Data dodania: 2020-03-22 09:17:49
Data edycji: 2020-03-22 09:18:49