Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Autyzm

Autyzm

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Święto obchodzone corocznie 2 kwietnia ustanowione przez ORGANIZACJĘ NARODÓW ZJEDNOCZONYCH. Obchody mają na celu m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych.

Autyzm jest zaburzeniem u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby dotknięte autyzmem maja trudności z rozumieniem relacji społecznych, komunikacja jak również inaczej postrzegają świat. Trudno by było nam sobie wyobrazić, że sól jest słodka, śnieg parzy, a delikatne głaskanie sprawia nam ból. Tak właśnie czują osoby autystyczne. Ale to wcale nie oznacza, że źle postrzegają świat – widzą go trochę inaczej i zasługują na nasze zrozumienie.

Dlatego właśnie w tych corocznych obchodach chodzi o to, aby zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację i brak akceptacji, które doświadczają osoby z autyzmem. Ważne, żeby w tym dniu pokazać, że nasze społeczeństwo jest na nie otwarte. Celem jest też to, żeby te osoby poczuły się wyjątkowo.

Kolor niebieski ma wyrażać taką nadzieję na lepsze i łatwiejsze życie rodzin osób dotkniętych autyzmem. Z tej okazji w wielu miastach  organizowane są marsze, które mają pokazywać społeczeństwu, że osoby z autyzmem żyją wśród nas. Na znak solidarności z osobami z autyzmem, budynki na całym świecie są podświetlane na niebiesko. Prowadzone są również kampanie, których celem jest uświadomienie Polaków, że z autyzmu się nie wyrasta.


 Coroczne obchody Światowego Dnia  Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.

 

Data dodania: 2020-03-23 21:23:57
Data edycji: 2020-03-23 21:58:13
Ilość wyświetleń: 653

Konkursy

Orzeł Ortograficzny, SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „ Spotkanie z poezją”
Więcej informacji

Integracja

Zajęcia adaptacyjne
Więcej informacji

Kalendarz

Komunikaty

Fluoryzacja, udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej